Informace k přijímacímu řízení na střední školy pro šk. rok 2020/2021

10.11.2019 15:31 rubrika: Organizace šk. roku doporučit, tisk

Před odevzdáním přihlášky – do 1. března

• Vybrat si školu a obor vzdělání, informovat se o školách na internetu nebo v přehledech škol.
  • Navštívit dny otevřených dveří na jednotlivých školách.
  • Zjistit, jaké jsou podmínky pro přijetí do vybraného oboru. Ředitel SŠ je musí zveřejnit do 31. ledna 2020, u škol s talentovými zkouškami do 31. října 2019.
  • Některé SŠ pořádají pro uchazeče přípravné kurzy, případně je možné si vyzkoušet „zkoušky nanečisto“.
  • Žáci obdrží 2 přihlášky s doplněným prospěchem spolu s pololetním vysvědčením dne 30. 1. 2019. Lze uplatnit např. dvě přihlášky na dvě různé SŠ nebo dvě přihlášky na dva různé obory vzdělání na jedné SŠ.
  • Na přihlášku se uvádí obě vybrané školy na obě přihlášky vždy ve stejném pořadí, které určuje výběr termínu jednotné přijímací zkoušky.
  • Vyplnit přihlášky a nechat si potvrdit na ZŠ, termín odevzdání přihlášky je nejpozději 13. 2. 2020. Upozorňuji na termín jarních prázdnin 24. 2. – 1. 3. 2020. Razítko a podpis ŘŠ zajišťuje výchovná poradkyně.
  • Odevzdat přihlášky přímo ředitelům SŠ do 1. března 2020. Na některé obory je potřeba lékařské potvrzení. Pokud má žák diagnostikován některý stupeň podpůrných opatření a bude vyžadovat úlevy při přijímacích zkouškách či studiu na SŠ, musí tuto diagnózu doložit zprávou školského poradenského zařízení.
  • Vyzvednout si v ZŠ zápisový lístek – zákonným zástupcům bude vydán proti podpisu a předložení občanského průkazu. Termín vydání bude upřesněn.

Jednotná přijímací zkouška

• Je povinná pro všechny obory s maturitní zkouškou, s výjimkou uměleckých oborů. Na hodnocení žáka se podílí nejméně 60%, v případě Gymnázia se sportovní přípravou nejméně 40%.
  • Koná se formou písemného testu z oboru Český jazyk a literatura – délka 60 minut a Matematika a její aplikace – délka 70 minut.
  • Varianty testů jsou různé pro čtyřleté obory vzdělávání, pro šestiletá gymnázia a pro osmiletá gymnázia.
  • MŠMT vypisuje pro 1. kolo dva termíny zkoušek. Testy jednotné zkoušky může konat uchazeč dvakrát, v 1. termínu ve škole, kterou má na přihlášce jako 1. škola a ve 2. termínu ve škole, kterou má uvedenou jako 2. škola. Do výsledku přijímacího řízení se bude zohledňovat lepší výsledek z prvního či druhého termínu.
  • Pozvánka na zkoušku by měla přijít nejpozději dva týdny před určeným termínem.
  • Pokud se žák nemůže z vážných důvodů na zkoušku dostavit, omluví se řediteli SŠ a zúčastní se zkoušky v náhradním termínu.
  • Střední škola může vedle jednotné zkoušky vypsat vlastní přijímací zkoušku.

Termíny konání jednotných zkoušek

• termín – 14. dubna 2020 – pro čtyřleté obory vzdělávání

16. dubna 2020 – pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií

• termín - 15. dubna 2020 – pro čtyřleté obory vzdělání

17. dubna 2020 – pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií

• Náhradní termíny jsou pro všechny obory společné
  1. termín - 13. května 2020
  2. termín - 14. května 2020
  • Podle výsledků dosažených jednotlivými uchazeči při přijímacím řízení stanoví ředitel školy jejich pořadí a zveřejní seznam přijatých uchazečů pod registračním číslem.

Rozhodnutí o přijetí/nepřijetí:

• Ředitel SŠ zveřejní seznam přijatých uchazečů a rodičům nepřijatých uchazečů odešle rozhodnutí o nepřijetí

V případě přijetí:

• Do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí doručit řediteli SŠ zápisový lístek. Nebude-li v této lhůtě zápisový lístek doručen, je možné místo obsadit jiným uchazečem. Zápisový lístek je možné uplatnit jen jednou. To však neplatí v případě, že žák chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat na základě odvolání.

V případě nepřijetí:

• Do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí je možné podat k rukám ředitele SŠ odvolání proti rozhodnutí.
  • Zeptat se ředitele SŠ na uvolněná místa po uchazečích, kteří byli přijati, ale rozhodli se pro jinou školu (nedoručili zápisový lístek).
  • Nevyjde-li odolání, podívat se na volná místa ve 2. kole. Ve druhém, případně dalších kolech není počet přihlášek omezen. Na každou přihlášku se uvádí pouze jedna škola.

Přijímání do oborů s talentovou zkouškou

• talentové zkoušky probíhají v termínu 2. 1. – 15. 1. 2020
  • pokud žák není přijat do oboru s talentovou zkouškou, podává přihlášky ke vzdělávání na SŠ

Přijímání ke vzdělávání na konzervatoři

• talentové zkoušky probíhají v termínu 15. – 31. 1. 2020

Přijímání ke vzdělávání na víceletých gymnáziích

• do 1. ročníku šestiletého gymnázia se přijímají žáci po ukončení 7. ročníku ZŠ
  • do 1. ročníku osmiletého gymnázia se přijímají žáci po ukončení 5. ročníku ZŠ
  • přijímací řízení probíhá stejně jako do 1. ročníků SŠ

Užitečné adresy a odkazy

www.sevt.cz

www.scio.cz

www.cermat.cz

www.infoabsolvent.cz

www.nuv.cz

www.msmt.cz

Z. Folprechtová

výchovná poradkyně

Hledáme vychovatele ŠD

6.1.2020 15:12

ZŠ Jana Wericha hledá vychovatelku/vychovatele do šk. družiny. Nástup ihned, v případě zájmu volejte na tel. 602832209.