STANDARDNÍ ČINNOSTI ŠKOLNÍHO PSYCHOLOGA

Školní psycholog vykonává činnosti konzultační, poradenské, diagnostické, metodické a informační, pracuje se žáky, pedagogy i rodiči. Dokumentaci o svých činnostech vede v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů a etickým kodexem školního psychologa. Školní psycholog spolupracuje se specializovanými školskými a dalšími poradenskými zařízeními, zejména pedagogicko-psychologickými poradnami, dále se zařízeními a institucemi zdravotnickými a sociálními, s orgány státními i nestátními, s organizacemi péče o děti a mládež apod.

Diagnostika, depistáž

• Depistáž specifických poruch učení žáků
  • Diagnostika při výukových a výchovných problémech žáků
  • Depistáž a diagnostika nadaných dětí
  • Zjišťování sociálního klimatu ve třídě
  • Screening, ankety, dotazníky ve škole

Konzultační, poradenské a intervenční činnosti

• Péče o integrované žáky (pomoc při sestavování individuálního vzdělávacího plánu, vedení)
  • Individuální případová práce se žáky v osobních problémech (konzultace, vedení)
  • Krizová intervence a zpracování krize pro žáky, pedagogické pracovníky a zákonné zástupce
  • Prevence školního neúspěchu žáků (náprava, vedení, apod.)
  • Kariérové poradenství u žáků
  • Techniky a hygiena učení (pro žáky)
  • Skupinová a komunitní práce s žáky
  • Podpora spolupráce třídy a třídního učitele