Výstřižek reedukace

STANDARDNÍ ČINNOSTI ŠKOLNÍHO SPECIÁLNÍHO PEDAGOGA

Činnosti obecně

Školní speciální pedagog podporuje vytváření zdravého klimatu ve školách prostřednictvím speciálně pedagogické činnosti s pedagogy školy a rodiči žáků školy. Podporuje inkluzívní a integrativní klima školy. Metodicky vede a vzdělává pedagogické pracovníky a vytváří pro školu programy, v rámci kterých buduje komunitu, ve které jsou aktivně zapojeni rodiče žáků školy. Zpracovává analytické údaje a šetření podle potřeb pedagogů a rodičů žáků školy v souladu s etickým kodexem v profesi školního speciálního pedagoga. Orientuje se zejména na podporu a pomoc žákům se speciálními vzdělávacími potřebami nebo žákům, u nichž existuje riziko vzniku nebo rozvoje speciálních vzdělávacích potřeb, a to v souvislosti s navrhováním nebo realizováním vyrovnávacích a podpůrných opatření pro tyto žáky. Při své práci se soustřeďuje na práci s žáky s vývojovými poruchami učení a chování, nebo v jejich riziku, orientuje se zejména na podporu žákům s potřebou vyrovnávacích nebo podpůrných opatření. Školní speciální pedagog realizuje činnost depistážní, diagnostickou, intervenční, konzultační, informační, metodickou, popř. terapeutickou. Pracuje individuálně i skupinově, pravidelně se vzdělává.

Depistážní činnosti

• Depistážní činnosti zaměřené na vyhledávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami s využitím vyrovnávacích a podpůrných opatření
  • Depistážní činnosti zaměřené na vyhledávání žáků v riziku rozvoje nebo riziku vzniku speciálních vzdělávacích potřeb
  • Realizace screeningů, anket a dotazníků ve škole