Beseda se spisovatelem na 1. stupni

7.11.2016 07:15 rubrika: Akce tříd doporučit, tisk

Beseda se spisovatelem na 1. stupni

Kapr obecný – česká ryba, která je u nás spojena především s Vánocemi. Tentokrát však tento symbol Štědrého dne spojil děti s knihami mladého spisovatele Jana Opatřila.

Na besedě představil své čtyři knihy o kapříku Metlíkovi, četl ukázky z posledního dílu Kapřík Metlík nový domov a vyprávěl o svém vztahu k rybaření, rybám a přírodě. Děti se dozvěděly o Metlíkových kamarádech, ale také o nebezpečích, která na kapry číhají v rybníce nebo řece. Nejsou to jen štiky, sumci, raci, ale i lidé – rybáři. Shovívavější z nich jsou ti sportovní, kteří ryby „políbí“ a pustí zpět do vody a mezi takové patří i Jan Opatřil. Již jako malý kluk chtěl být ale spisovatelem, což se mu nakonec splnilo. Na setkání zaznělo mnoho zajímavých dotazů od dětí, které směřovaly jak do osobního života spisovatele, tak k samotnému nápadu napsat knihy o kaprech nebo k výrobě knížek. V závěru měly děti možnost, vedle pamětních předmětů (záložky, placky),  zakoupit si  samotné knihy  s podpisem autora nebo se s ním vyfotografovat.

Beseda se vydařila. Rozšířila dětem obzor nejen o životě ryb a jiných vodních živočichů, ale jistě přispěla i ke zlepšení jejich vztahu ke knihám a čtení vůbec.

Jiřina Mariničová

IMG_20161019_111140  IMG_20161019_110141  IMG_20161020_190347  IMG_20161019_105952