Přesun na obsah

Hledání

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš          

30.12.2012 19:13 rubrika: Akce tříd doporučit, tisk

        Toto známé přísloví ve vztahu k pohybovému  aparátu se dá stejně interpretovat v podobě

     „ co v mládí zanedbáš, ve stáří jen těžko napravíš“

Nástup žáků do školy je doprovázen změnou pohybových návyků. Prvňáčci více sedí, a tak dochází k jednostrannému zatěžování těla a dysbalanci svalových skupin. To vede k rychle nastupující únavě a poklesu výkonnosti. Proto žáci 1. B s pí. uč. Věrkou Královou zařazují používání owerbalů při běžném vyučování. Žáci si na ně velmi rychle zvykli, nezlobí s míči, a tak se staly běžnou součástí vyučování jako židle, lavice či tabule.

 

 

   

   

Jejich používání napomáhá k uvolnění a protažení páteře, nácviku správného sedu a držení těla. Žáci využívají owerbaly plně nebo částečně nafouknuté, záleží na typu cvičení a činnosti.

     Při podkládání pánve owerbalem docilujeme dynamického sedu, který vede k aktivizaci osového svalstva trupu a zapojuje se hluboký stabilizační svalový systém. Posiluje se koncentrace a žáci si uvědomují správné držení těla. Owerbaly používáme při dlouhém psaní, čtení či kreslení.

     Přikládáním owerbalu mezi hrudník a hranu lavice docilujeme úlevové polohy, která snižuje napětí posturálního systému. Další možností, kterou často využíváme je podkládání owerbalu mezi bederní oblastí a opěradlem židle – např. při čtení. Drobné pohyby svaly prokrvují a masírují. Ke zlepšení koncentrace žáků během vyučování paní učitelka zařazuje krátké protažení a uvolnění kroužením pánve na owerbalech pohybem do stran. Tímto cvikem dochází k uvolnění páteře v bederní části, rozvolňují se ramenní klouby a šíjové svaly. Pohybem do záklonu si žáci protahují a uvolňují hrudník. Owerbal používají i k posílení uvolněné ruky a k automasáži. Úklonem hlavy přes owerbal si žáci uvolňují šíjové svaly. Dostatek prostoru ve třídě umožňuje zařazovat i tělovýchovné chvilky mimo lavice.

     Uvedené cviky nejsou zdaleka všechny, které pí. uč. Věrka Králová se svými žáky ve vyučování provádí. Výše uvedené cviky a další s využitím owerbalů podporují zdravý rozvoj fyziologického zakřivení páteře a svalového korzetu. Našim hlavním záměrem je nabídnout možnosti využívání owerbalů při výuce jako prevenci vadného držení těla.

     Jsme přesvědčeni o tom, že každodenní používání owerbalů ve výuce i v běžném životě ovlivňuje vývoj a chování žáků a učí je i odpovědnosti  starat se o své zdraví.

      Přijďte se podívat na vyučování s využitím  owerbalů

                        do  1.B k pí. uč. Věře Králové !

 

                                                   PaedDr. Zita Květová

FOTO ZDE:

Nástěnka

ISIC karty ve šk. jídelně

19.3.2024 13:46

Od 19. 3. 2024 byl zahájen zkušební provoz nahrazení čipů šk. jídleny kartami ISIC. Od tohoto data mohou žáci k odběru jídla využít ISIC karty vydané ZŠ Jana Wericha.

Kontakty

Telefony:


vedení:    235314162    školy


ŠPP:        235314374

ŠD:          602832209
jídelna:     731202331


Elektronická adresa:
info@zs-jana-wericha.cz

ŠPP - Školní poradenské pracoviště

ŠD - Školní družina


 

  

UV sterilizace logo

Titul EKOŠKOLA

      Ekoškola potvrdila titul ZŠ Jana Wericha na další 3 roky.

Více informací na:

www.ekoskola.cz

a dále

Plán EVVO ZŠ Jana Wericha

Celé Česko čte dětem

0Rodina na kole_big

Rodiče vítáni

Škola otevřená rodičům, rodiče otevření škole

Logo-Partner-Kompostuj-hnedy-listek

eSafety Silver Label

Podpora čtenářské gramotnosti

Celé Česko čte dětem

Víčka pomáhají

Víčka pro Elišku

Víčka pro Elišku

Třídíme odpad

Kromě tradičních kontejnerů na plasty a na suché články je nyní v budově školy k dispozici prostor na odložení drobných elektrických spotřebičů, které pak budou předány k ekologické likvidaci. Škola se tak zapojila do projektu MŽP ČR.