Hra na Hrad

25.10.2018 15:00 rubrika: Akce tříd doporučit, tisk

Hra na Hrad

V týdnu oslav 100. výročí založení Československé republiky se třetí třídy vypravily na Pražský Hrad, kde je čekala nejen velká společná soutěž „Hra na Hrad“, ale měli výjimečnou příležitost prohlédnout si část celého okruhu prohlídky Hradu a zažít atmosféru oslav tohoto významného jubilea našeho státu. A že to byla exkurze nanejvýš zajímavá, se můžete dočíst v našem článku a můžete se také podívat na fotografie v naší galerii.

Prohlídka Hradu začala vlastně už vystoupením z tramvaje na Pohořelci. Třída 3. C měla to štěstí, že na Loretánském náměstí před Ministerstvem zahraničí kladl zrovna za přítomnosti novinářů věnec u pomníku prezidenta Edvarda Beneše pan ministr PhDr. Tomáš Petříček. Děti se tak zúčastnily nejen slavnostního aktu, ale pan ministr si na ně dokonce udělal čas, aby se s nimi vyfotografoval a chvíli si s nimi i popovídal. Zajímalo ho, odkud děti jsou, a ptal se i jaké výročí právě naše republika slaví. A děti nezklamaly, všechny dotazy dokázaly panu ministrovi správně zodpovědět. Potom už k ministerstvu začaly najíždět vozy s vlaječkami různých států a pan ministr se musel odebrat na setkání s velvyslanci. S dětmi jsme tedy pokračovali dále na Hrad, kde na nás ve Starém královském paláci čekala na výstavě „Příběh Pražského hradu“ zajímavá soutěž „Hra na Hrad“.

Když si děti odložily věci v šatně, pan průvodce je usadil na velké gumové míče a zazpíval jim na úvod árii z opery Jakobín. Jeho hlas se pod historickou klenbou krásně nesl. Děti ho odměnily bouřlivým potleskem. Poté zhlédly desetiminutový motivační film. Po něm byly děti rozděleny do čtyř skupin podle povolání: umělec, služebník, řemeslník nebo strážce, dostaly desku, tužku a Mistrovský glejt, do kterého měly zapisovat úkoly na trase. Potom už se všichni vypravili do expozice výstavy, kde se ve skupinkách pustili do plnění úkolů. Text úkolu byl vždy schovaný někde v místnosti pod deskou a děti velmi bavilo je hledat. Děti odpovídaly na otázky nebo malovaly obrázky. Výstava z naší historie je skutečně nádherná, viděli jsme například i korunovační klenoty posledního českého krále Ferdinanda I. Dobrotivého. Po úspěšném splnění všech úkolů dostaly děti za odměnu razítko na Královský glejt.

Poté jsme se vydali na prohlídku Pražského hradu. Nejprve jsme se zastavili v Basilice sv. Jiří, abychom se poklonili památce sv. Ludmily a jejího syna knížete Vratislava, otce sv. Václava. Po této zastávce jsme se přesunuli do katedrály sv. Víta, kterou jsme si mohli i přes davy turistů, celou prohlédnout. Děti samozřejmě nejvíce zajímaly dveře, ukrývající vchod do komory, kde je pod sedmi zámky uložen náš český poklad – korunovační klenoty. Vchod chrání hrobka sv. Václava. Zlatou uličku už jsme si bohužel prohlédnout nestihli, za to jsme měli štěstí u vchodu na Hrad, protože se tam právě střídaly stráže. Děti si exkurzi na Pražský hrad opravdu užily a budou si jistě oslavy 100. výročí české státnosti dobře pamatovat.