Jiří Dědeček v KC Průhon

7.6.2019 20:00 rubrika: Akce tříd doporučit, tisk

Jiří Dědeček v KC Průhon

V pátek 7. 6. navštívily třídy 1. A, 1. B a 3. C akci na podporu čtenářské gramotnosti s názvem „Huňatá čuňata“. Jednalo se o autorské čtení Jiřího Dědečka v rámci Týdne čtení dětem, které pro školy uspořádala knihovna v KC Průhon. Spisovatel nám vysvětlil, že chlupatá prasata skutečně existují. K napsání knihy s názvem „Huňatá čuňata“ ho inspirovala návštěva jedné farmy na Moravě, kde viděl zvláštní plemeno prasete domácího, které mělo vlnitou srst jako ovce. Údajně pochází odněkud z Maďarska, v České republice není běžné.

Autor prokládal čtení ze svých knih zpěvem písní a doprovázel se na kytaru, takže jsme měli zážitek i hudební. Nejvtipnější čtení bylo z jeho knihy „Život a cesta hrocha Obludvíka“. Hlavní hrdina hroch Obludvík utekl z domova, protože toužil projít automyčkou, kde se chtěl nechat pořádně umýt. Při svém putování potkal kamarády se zajímavými jmény: Složsitričko, Vařihouska a Prachzkříd. Pomáhali mu najít myčku a zažili po cestě spoustu dobrodružství. Kniha „Huňatá čuňata“, která dala název celému představení, je vlastně nově vydaná kniha krátkých básní. Spisovatel nám zarecitoval a přidal ještě pár básniček ze své starší knihy „Uleželé želé“. Tato kniha je zajímavá tím, že ji napsal pro svou dceru Toničku, která v 1. třídě nosila poznámky kvůli nevhodnému chování ve školní jídelně. Přímou inspirací k napsání knihy pak byl vzkaz v žákovské knížce znění: „Vysmívala se knedlíkům.“

Když jsme se na představení přihlašovali, dostali jsme emailem pokyn, abychom s dětmi výtvarně ztvárnili „huňatá čuňata“ a obrázky přinesli s sebou. J. Dědeček ze všech prací vybral tři, a jejich autoři dostali cenu. 1. místo v této malé soutěži obsadila Lili z 1. B, z čehož jsme měli velikou radost. Odměny si však odnesly všechny děti, paní knihovnice nám věnovaly záložky, rozvrhy a krásné plakáty, kterými si vyzdobíme chodby ve škole. Velké poděkování patří naší řepské knihovně, která akci organizovala. Na reportáž z představení se můžete podívat zde.

Autor článku Kateřina Kamplachová, fotografie Olga Černohorská