Na výstavě Praobyčejná zvířata

26.9.2018 19:00 rubrika: Akce tříd doporučit, tisk

Na výstavě Praobyčejná zvířata

V tomto týdnu navštívili žáci naší školy v KC Průhon výstavu „Praobyčejná zvířata“, která byla věnována 90. výročí narození Prof. RNDr. Zdeňka Veselovského DrSc. Pan profesor celý svůj život zasvětil práci se zvířaty, především s ptáky. Byl 30 let ředitelem Pražské ZOO, profesorem na UK, ale hlavně vášnivým ornitologem. Napsal 38 knih (i pro děti), 12 bylo přeloženo do cizích jazyků, 3 – 4 základní učebnice. Na výstavě byla k vidění zvířata živá, vycpaná, jejich kresby, fotografie i některé kostry. Děkujeme autorovi výstavy doc. PaedDr. Janu Farkačovi, CSc., který je členem školské rady naší ZŠ.

Jaká zvířata žáky zaujala? Co si o nich zjistili? Čtěte dál.

Veronika, 5. B

Vlk (fotografie)

V současné době se opět objevuje na našem území, např. Beskydy, Šumava. Vzbuzuje strach a respekt. Cestuje až 200 km za den. Zvíře ucítí na vzdálenost 1,6 km. Má 20x lepší sluch, než člověk. Hladový vlk sní najednou 9 kg masa (což je množství jako 100 hamburgerů). Jeho vytí je slyšet až na vzdálenost 10 km a žije 13 let.

Sofie, 4. A

Plejtvák obrovský (fotografie)

Je nazýván také „modrá velryba“. Může dorůst až 33,5 m a vážit 160 tun. Dožívá se až 80 let. Denně zkonzumuje až 4 tun drobných korýšů. Mládě spotřebuje denně 200 l mateřského mléka a přibere 90 kg. Populace plejtváků obrovských klesla ve 20. stol. o 99%, ze 150 000 kusů na méně než 2 000 jedinců.

Anežka, 5. B

Chameleon jemenský (živý exemplář)

Je schopný měnit barvu, používá stínování. Samci mají na hlavě typický výrůstek, samice ho mají sotva znatelný. Má výborný zrak, přezdívají ho: „šilhavý mazlíček v maskáčích“. Má dutý jazyk, srolovaný v ústní dutině. Dožívá se 5 let, samice snáší 30 - 85 vajec.

Soňa, 5. B

Sloni (fotografie, kostra lebky)

Jsou to jedni z největších savců na světě. Ročně ujdou miliony kilometrů. Více jak polovinu jejich jídelníčku tvoří listí stromů. Žijí ve stádech, příkladně pečují o svá mláďata.

Veronika, 5. B

Na fotografie se můžete podívat zde.