Penthea - smysly živočichů

22.11.2018 22:00 rubrika: Akce tříd doporučit, tisk

Penthea - smysly živočichů

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 na naši školu zavítal pravidelný host Petr Kolomazník z o. s. Penthea, aby dětem na prvním stupni představil smysly živočichů. Jak už bývá na jeho přednáškách zvykem, dozvěděli jsme se mnohé zajímavé, někdy až nečekané informace a samozřejmě jsme mohli obdivovat i několik živočichů, které nám pan Kolomazník přinesl nejen ukázat, ale děti si na některé mohly i sáhnout a pohladit si je. Jak setkání probíhalo, si přečtěte v článku, fotografie si můžete prohlédnout zde.

Zajímavé bylo povídání nejen o pěti základných smyslech, kterými jsou zrak, sluch, čich, chuť a hmat, ale děti zaujaly i další smysly živočichů jako je například infračidlo u hadů, kterým vnímá a vidí v noci kořist podle teploty jejího těla. Děti obdivovaly také elektrické pole rejnoka nebo žraloka, který je schopen tímto orgánem vnímat i tep srdce malé rybky, ukryté na dně moře. Zrak mají výborně vyvinutý rychle se pohybující živočichové, hmyz a ptáci. Nejlepší sluch mají netopýři a delfíni, kteří používají echo lokátor.

Výjimečným čichem se mohou pochlubit nejen psovité šelmy, ale také ryby a mnoho druhů hmyzu. A víte, který živočich má čich nejcitlivější? Jsou to můry hedvábník či martináč. Sameček umí zachytit pach samičky až ze vzdálenosti 11 km. Necítí však nic jiného. Echolokaci zase využívají netopýři při svých nočních letech nebo delfíni a velryby v mořích. Jiní živočichové mají skvěle vyvinutý hmat a citlivě vnímají štíři a pavouci svou citlivost zvyšují ještě jemnými chloupky. Některá zvířata po celý život konzumují pouze jediný druh potravy. Australská koala se živí pouze listy blahovičníku, panda zase bambusem.

Některá zvířátka jsme si prohlédli ve filmu. Všechny zaujal krtek, který žije pod zemí ve tmě, proto má velmi slabý zrak. Zato má mimořádně vyvinutý hmat, jeho čumáček se skládá z hmatových výběžků, kterými prozkoumává prostor před sebou, a hledá tam potravu. Velkým překvapením byla opička ksukol ocasatý, která má jeden prstík neuvěřitelně tenký a dlouhý, s háčkem na konci. Používá ho k proklepávání stromů, a když slyší, že našel dutinu, vykouše do kůry dírku a dlouhým prstem si vytáhne červíka. Zajímavý byl také pokus s pohybem hejna špačků, děti si vyzkoušely princip, jakým se hejno ve vzduchu pohybuje.

Prvním živočichem, kterého nám pan Kolomazník ukázal, byla africká žába. Největším lákadlem byl ale pro děti sklípkan, který se vešel do dlaně, některé děti sebraly odvahu a pohladili si ho. Dalším živočichem, který vzbuzoval respekt, byla užovka červená. Samozřejmě není nebezpečná, a tak si ji dva odvážlivci nechali položit kolem krku. Královnou přednášky se jednoznačně stala ochočená sova pálená, která se vůbec nebála a moudře se rozhlížela kolem dokola. Přednáška o smyslech živočichů se dětem velice líbila a všichni se budeme na jaře těšit na další, která ponese název „Tajemné sovy“.

Článek a fotografie Olga Černohorská

Úprava rozvrhu

10.6.2019 23:16

Ve dnech 19. - 27. 6. 2019 dochází k souvislosti s ukončením školního roku k úpravě rozvrhu. 1. stupeň končí výuku v 11.45, 2. stupeň ve 12.40.

28. 6. 2019 bude vydávání vysvědčení pro všechny třídy ukončeno v 8.45.

Obědy ve školní jídelně se 28. 6. vydávají od 10 do 12 hodin.

Vracení knih do školní knihovny

3.6.2019 13:27

Prosíme o navrácení všech knih vypůčených v průběhu šk. roku ze školní knihovny. V červnu již nebudou realizovány nové výpůjčky. Na všechny čtenáře se těšíme opět v září.

Vaše knihovnice

10.4.2019 21:57

Hledáme správce sportovního areálu a vnitřních prostor (šatny a zázemí) v čase od 16:00 do 20:00 hodin. Možno i na živnostenský list.

Požadujeme zodpovědnost, časovou flexibilitu.

Nabízíme příjemné pracovní prostředí, kancelář a sklad materiálu k dispozici.

V případě zájmu volejte na tel. 235 314 162.