Zábava byla hlavní prioritou hodiny

10.10.2012 19:37 rubrika: Akce tříd doporučit, tisk

Naše škola je přihlášena do projektu „Intenzifikace školních softballových kroužků“, kterou vede sekretář a trenér České softballové asociace pan Vojtěch Albrecht. Projekt je určen pro všechny žáky a zaměřen na zmapování a obnovení softballových kroužků na základních školách.

Cílem je intenzivněji spolupracovat mezi zapojenými školami jako s potencionálními dodavateli nových hráčů do klubů.

My tělocvikáři, vítáme každé zpestření či novinku v hodinách tělesné výchovy. A proto jsem s radostí přijala návrh trenéra našeho školního klubu Vojty Albrechta realizovat ukázkové hodiny softballu pro všechny třídy. Zábavné pohybové hry jsou v hodinách tělesné výchovy velmi žádoucí, neboť intenzivně hledáme, jak žáky aktivizovat a vyzkoušet vše, co se jeví pro ně v oblasti tělesné výchovy nadějné a přitažlivé. Neztrácíme elán a experimentujeme. Začínáme již na I. stupni, o čemž svědčí právě ukázkové hodiny např. ve třídě 5. A ve dnech 4.10. a 8.10. 2012.

Softball je kolektivní míčová hra pro dvě družstva. A tak jsme žáky rozdělili do dvou vyrovnaných koedukovaných družstev – jedno bylo v obraně a druhé v útoku a postupně se vystřídala. Hřiště jsme rozdělili na hrací pole a zázemí. Jako první se žáci naučili držet pálku oběma rukama nad ramenem  a ve zkratce jim Vojta Albrecht vysvětlil pravidla hry – odpal míče, běh po metách, chycení míče ze vzduchu, auty, zašlápnutí mety, obranu, útok, zastavení hry, výměnu hráčů atd.

Náš záměr je prožitek ze hry, který je pro nás důležitější než snaha být nejlepší. Do hry se velmi aktivně zapojila celá třída, všichni si vyzkoušeli odpal míče, běh po metách, zašlapování met, v obraně se snažili zabránit skórování a postupu běžce na metách. Obrana se soustředila na vyautování běžce dotykem, chytit odpálený míč ze vzduchu nebo dopravení míče na metu dříve, než se na ni dostane běžec, pokud je k postupu nucen jiným běžcem, neboť na metě může stát jen jeden běžec. Trenér Vojta Albrecht nám představil novou variantu, průpravnou hru softballu, která se hraje na tři mety, Jedná se o tzv. BeeBall. Pravidla této hry jsou zjednodušena pro žáky 1. stupně ZŠ a dokonce i pro předškolní děti. Výhodou BeeBallu je, že je možné hrát bez softbalových rukavic a pro nejmenší se hraje ze stojanu tzv. stativu, a tak odpadá zdlouhavé a často nudné nadhazování.

Hra vzbudila u žáků velký zájem. Hráli jako o život! Povzbuzování, skandování a jásot žáků se rozléhal po celém hřišti. Nevadilo, když někdo špatně odpálil či udělal nějakou jinou chybu. Měl další možnosti. Chybami jsme se učili. Všichni oceňovali, jak trpělivě a srozumitelně Vojta Albrecht vše vysvětloval. Žákům se  hra velmi líbila a napomáhala posilovat jejich zdravé sebevědomí. Zkusili si nejenom nové pohybové dovednosti, ale i být vnímavější vůči sobě, kolektivně i efektivně spolupracovat a na základě  předností i nedostatků být schopni změnit své chování. Zvýšená pozornost byla upřena na dodržování předem dohodnutých pravidel, na tolerantnost vůči svému kamarádovi a respektování se navzájem. Při hře nešlo o soupeřivou atmosféru či výkonnostní tlak. Šlo o získání nových poznatků ze softballu, navození, podnícení a motivování žáků do školního softbalového kroužku. Všichni žáci byli v kondici. Nenašel se žádný „lenora“, který neměl náladu cvičit.

Těšíme se, že někdo z nich přijde na trénink školního klubu a posílí náš školní softballový tým!

Česká softbalová asociace podpořila naši školu novou sadou na BeeBall, kterou nyní můžeme využívat i v hodinách tělesné výchovy a procvičovat tuto akční pálkovací hru.

Doporučuji všem kolegům a kolegyním obrátit se na softbalový svaz a zařadit svou školu do projektu intenzifikace školních softbalových kroužků.

PaedDr.  Zita Květová

učitelka TV