Den bez učebnic na prvním stupni

14.3.2018 23:35 rubrika: Akce ZŠ doporučit, tisk

Den bez učebnic na prvním stupni

Ve středu 14. března se na naší škole konal Den bez učebnic. Děti si tak mohly vyzkoušet všechno, co se obvykle do výuky nevejde, a užít si tak den ve škole úplně jinak, než je běžné. Ve všech třídách měli žáci připravený pěkný program. V prvních a druhých třídách se věnovali pohádkám, ve třetích až pátých třídách se zaměřili na blížící se Velikonoce. Pojďme se teď společně podívat do jednotlivých tříd. Po kliknutí na danou třídu se vám otevřou příslušné fotogalerie.

V 1. A děti s paní učitelkou Barborou Bousovou vyráběly loutkové divadlo a kulisy, vymýšlely pohádku a nacvičovaly loutkové představení.

V 1. B děti s paní učitelkou Hanou Kejhovou nacvičily pohádku Budka. Nejprve si ji poslechly, udělaly její rozbor, potom vyrobily kulisy a loutky na špejli – marionety. Celé představení nacvičily a nakonec si jej zahrály.

S paní učitelkou Alžbětou Chalupskou se děti v 1. C věnovaly Pohádce z pařezové chaloupky.  Příběh si společně přečetly, potom vyráběly Křemílka a Vochomůrku a jejich chaloupku. Došlo i na dramatizaci pohádky.

Třída 1. D s třídní učitelkou Milenou Doleželovou se vypravila na exkurzi do Letohrádku Kinských na pořad "Velikonoční příběh". Děti se tam dozvěděly spoustu informací o tom, jak naši předkové slavili Velikonoce, vyzkoušely si některá stará řemesla a dokonce si mohly podojit krávu – tedy její maketu. Nakonec si celá třída upekla opravdové Jidáše.

Děti ve 2. A s paní učitelkou Blankou Smržovou a asistentkou Jitkou Trnkovou se ponořily do Světa pohádek a fantazie. Vymýšlely vlastní pohádkový příběh, vybarvovaly obrázky z pohádek a přiřazovaly je ke správným autorů a ilustrátorům. Nakonec sestavovaly vlastní knihu.

Ve 2. B se děti s paní učitelkou Věrou Královou věnovaly Pohádce o třech prasátkách. Ve třídě proběhl zábavný pohádkový kvíz, zpívalo se a nakonec došlo i na výrobu domečků pro prasátka.

Ve třídě 2. C děti s paní učitelkou Olgou Černohorskou a asistentkou Andreou Novákovou vyplňovaly formou soutěže družstev zábavné listy na téma pohádky. Vybarvovaly obrázky z pohádek a hledaly k nim správná jména autorů a ilustrátorů. V závěru DBU si děti zahrály nové společenské hry ze dřeva a textilu, například Quarto, Quixo, Quadrator, látkové Piškvorky, látková pexesa a Maxi-Člověče, nezlob se.

Pan učitel Jan Křivanec ve 2. D s dětmi vyráběl Perníkovou chaloupku, děti si zhotovily prstové loutky a nakonec si pohádku zahrály. Nechyběl ani zábavný kvíz a hledání rozdílů.

Ve 3. A se děti s paní učitelkou Zdeňkou Řičicovou a panem asistentem pustily do Velikonoční dílny, zahrály se turnaj v piškvorkách a matematické hry. Originální byla výroba opravdického plotu pro jarní zahrádku ve třídě.

Ve třídě 3. B se pan učitel Lukáš Němec a paní asistentka Dana Jiranová s dětmi pustili do velikonočního pečení. Děti společně upekly nejen velikonoční zajíčky, ale naučily se i několik jarních pomazánek. Vše se jim moc povedlo a nakonec si na dobrotách všichni velmi pochutnali.

Třída 3. C se s paní učitelkou Annou Kobrovou pustila do Velikonočních radovánek, soutěží, výroby velikonočních věnců a dokonce i pečení.

Ve 4. A děti s paní učitelkou Klárou Bugnerovou vyráběly vázičky, zdobily velikonoční vajíčka a povídaly si o jarních zvycích a tradicích.

Ve 4. B byly kromě velikonočních tradic k nahlédnutí i práce z české historie, ze starých českých bájí a pověstí. Děti s paní učitelkou Jiřinou Mariničovou ve Velikonočních dílnách vyráběly velikonoční dekorace z papíru, lepenky, látky, filcu, proutí a dalších materiálů.

Ve třídě 4. C děti s paní učitelkou Evou Spáčilovou vyráběly krásné jarní věnce z barevných stuh a kraslice z hlíny, které potom zdobily.

Ve třídě 5. A se děti s třídní učitelkou Helenou Novákovou věnovaly Velikonočním zvykům a tradicím a vyzdobily si třídu. Originálně zařadily i informace o pašijovém týdnu a zdravém čaji.

Ve třídě 5. B se žáci s paní učitelkou Darinou Kaše věnovali Velikonočnímu zdobení perníčků a kraslic.

Třída 5. C s paní učitelkou Alenou Pohlovou vyráběla velikonoční beránky a zajíčky z papíru, ale i krásné hyacinty z papírových ruliček. A nemohlo chybět ani zdobení kraslic.

Přípravná třída paní učitelky Terezy Čadkové má "den bez učebnic" stále, přesto se však k tomu školnímu připojila. Děti zdobily velikonoční vajíčka, vyráběly jarní zahrádku a sázely osení.

Den bez učebnic se tedy velmi vydařil, žáci prožili krásný, plnohodnotný den trochu jinak než s učebnicemi. Děti ukázaly, jak jsou šikovné a kolik krásných věcí umí vyrobit. Jistě se všichni těší na další Den bez učebnic, který je čeká zase za rok.

Autor článku: Olga Černohorská

Autoři fotografií: Olga Černohorská, Zdeňka Řičicová (3. A), Tereza Čadková (přípravná třída)