Den učitelů ve Werichově vile

12.4.2018 23:00 rubrika: Akce ZŠ doporučit, tisk

Den učitelů ve Werichově vile

Den učitelů oslavila naše škola netradičním způsobem – ve Werichově vile na Kampě. Pedagogický sbor byl odpoledne 12. dubna pozván na velice zajímavý program. Všichni se sešli v podkroví vily, kde po rekonstrukci vznikly nové prostory s malým divadelním sálem. Paní Jana Ripplová pro učitele připravila předvedení nabídky pořadů pro školy, ve kterých se mohou žáci z 1. i 2. stupně seznámit s tvorbou Jiřího Voskovce, Jana Werich a Jaroslava Ježka. Pořady jsou přizpůsobeny věkovým kategoriím, nejmenší děti mohou například vytvářet v suterénní dílničce Golema z hlíny nebo si vyrobit strašidlo z Werichova Fimfára.

V dalším bloku programu čekala na učitele zasvěcená komentovaná prohlídka vily v podání Terezy Kunderové. Málokdo možná ví, že vila Werichovi vlastně nikdy nepařila, žil v ní pouze v pronájmu, a postupně se v ní vystřídala ještě celá řada dalších slavných nájemníků. Vila je v současné době upravena jako muzeum, najdete zde například šatnu s maskérnou Osvobozeného divadla, piano, které vám zahraje Ježkovy písničky a Werichův pracovní stůl s psacím strojem a jeho doutníky, takže to vypadá, jako by si jen na chvilku někam odskočil a musí se každým okamžikem vrátit. Všude jsou interaktivní obrazovky, kde si můžete pustit ukázky divadelních her V&W, nebo se v maskérně vyfotit ve Werichově či Voskovcově typické bílé masce a fotku si okamžitě poslat mailem na svůj počítač.

Na závěr dne ve Werichově vile učitelé naší školy zhlédli představení „Tři strážníci“. Hlavními aktéry byli čtyři herci, zpěváci a hudebníci Ondřej Vacke, Pavel Husa, William Valerián a Marek Mikulášek. Během večera se diváci dozvěděli o nelehkém osudu Jaroslava Ježka a o jeho vztahu s Voskovcem a Werichem. Příběh byl proložen šestnácti písničkami z dílny J&V&W, a tak večer v příjemné náladě rychle utekl. Učitelé odcházeli z návštěvy vily nadšeni a dobře vybaveni informacemi, jak návštěvu Werichovy vily využít při výuce ve svých třídách.

Werichovu vilu můžete sami s rodinou navštívit, prohlídka expozice určitě stojí za to. Děti se mohou před vilou pohoupat na dřevěném koníkovi z kolotoče, který pan Werich dříve míval v předsíni a odkládal si na něj svůj typický klobouček, když se vracel z hospůdky na Kampě z mariáše. V přízemí si můžete posedět v příjemné kavárničce a ochutnat třeba dort paní Medy, mecenášky Mládkové, jejíž nadace má velkou zásluhu na rekonstrukci a znovuoživení Werichovy vily. V recepci vily najdete celou řadu krásných a originální upomínkových předmětů, a tak si budete odnášet nejen třeba malého Golema, turistickou známku či nějakou Werichovu knihu, ale především velký krásný kulturní zážitek. A my jsme na naší škole hrdí, že nese jméno tohoto významného českého spisovatele, herce a především osobnosti.

Prohlídku Werichovy vily s námi můžete absolvovat v naší fotogalerii.

Autor článku a fotografií PaedDr. Olga Černohorská