Tajemné sovy - Penthea

21.5.2019 23:13 rubrika: Akce ZŠ doporučit, tisk

Tajemné sovy - Penthea

V úterý 21. května 2019 na naši školu po půl roce opět zavítali členové občanského sdružení Penthea, kteří se starají o chráněné druhy dravých ptáků. A tak zatímco při minulé návštěvě nám představili orla, jestřába, sokola, poštolku, káně a supa, tentokrát jsme se mohli potěšit nádhernými sovami. A že nám jich pan Kolomazník s partnerkou přinesli ukázat celou řadu. Postupně jsme se dozvídali, jak sovy žijí, jak používají své smysly k lovu. Když nám byla představena první sova – puštík obecný, děti ani nedutaly. Byli jsme poučeni, že se musíme chovat naprosto tiše, protože sovy mají extrémně vyvinutý sluch. Puštíka si děti mohlyi dokonce pohladit.

Pan Kolomazník měl pro děti připravené poutavé povídání o sovách, dozvěděli jsme se, čím se živí, jak žijí, které druhy jsou ohrožené. Viděli jsme také ukázku velkolepého letu výra velkého nebo třeba jak loví sova pálená. Pan Kolomazník posadil děti do kruhu, který měl v průměru asi tři metry. Doprostřed kruhu položil malý reproduktorek a na něj kousek kuřecího masa. Potom pustil zvuk pískající myšky. Sova pálená z druhého konce tělocvičny okamžitě přiletěla a střemhlav se vrhla doprostřed kruhu dětí pro kousek masa. Byla neuvěřitelně rychlá a přesná! Děti měly možnost si postupně prohlédnout několik druhů sov od těch největších, jako třeba výra velkého a sovice sněžné, přes středně velké sovy – puštíka obecného a bradatého, sovu pálenou, kalouse ušatého a sýčka obecného, až po úplně malé sovičky: výrečka malého a sýce rousného.

Po poutavém povídání a mnoha ukázkách sov měl pan Kolomazník připravené otázky pro děti, aby ukázaly, jaký dávaly pozor a co všechno si o sovách zapamatovaly. Každý, kdo dobře odpověděl, dostal krásnou barevnou pohlednici se sovou. Největší překvapení přišlo na závěr: Přátelé z Penthey nám představili mladé výry, kteří ještě ani neměli dorostlé pořádné soví peří. Byly to takové malé šedé chlupaté koule – jako plyšáci k pomuchlování. Ale to jsme věděli, že nesmíme, tak jsme se z nich radovali aspoň pohledem, stejně, jako to můžete udělat i vy, když si prohlédnete naši fotogalerii.