Výlet zaměstnanců školy na zámek Hrubý Rohozec

30.8.2020 23:14 rubrika: Akce ZŠ doporučit, tisk

Výlet zaměstnanců školy na zámek Hrubý Rohozec

Ve čtvrtek 27. 8. 2020 se konal každoroční tradiční výlet zaměstnanců naší školy v přípravném týdnu, jehož účelem je nejen stmelení kolektivu, ale i poznávání zajímavých míst naší vlasti. Výlety zaměstnanců v přípravném týdnu se na naší škole staly již tradicí a těší se velké oblibě, a tak jsme ho ani letos nemohli vynechat. Zúčastnili se ho učitelé, pracovnice kuchyně a úklidu školy, a samozřejmě i vedení školy. Všichni se vešli do dvou autobusů a nikomu nevadilo, že odjezd od školy byl stanoven už na 7 hodinu ranní. Tentokrát jsme zamířili na sever – na zámek Hrubý Rohozec a na exkurzi do Pivovaru Svijany.

Na zámku jsme se rozdělili na dvě skupiny, a poté jsme vyrazili se svými průvodci na asi hodinovou prohlídku. Průvodce naší skupiny Dominik Liška nás zaujal nejen bohatými a zajímavými informacemi o majitelích zámku, ale mile nás překvapil a pobavil svými vtipnými komentáři k událostem, které na zámku proběhly. Prohlídka zámku stojí určitě za návštěvu, kromě krásných interiérů zde narazíte i na mnoho zajímavostí. Velmi se nám líbily například hodiny s pěti ručičkami, které kromě času ukazují i měsíce a roky.

Po malém občerstvení v zámecké restauraci jsme se přesunuli o deset km dále do Pivovaru Svijany. První zmínka o obci Svijany je z roku 1345. Pivovar ve své historii často střídal majitele a jednou mu dokonce hrozil zánik. V roce 1998 vzniká společnost Pivovar Svijany s.r.o., která se stala novým vlastníkem svijanského pivovaru. Díky mravenčí práci týmu schopných lidí vedených ředitelem Františkem Horákem, byla odbytová krize z předchozích let překonána. Pivovaru se začíná blýskat na lepší časy.

Ve vstupní místnosti jsme si oblékli oranžové vesty a nasadili si roušky. Exkurze začala ve varně, kde nám byl vysvětlen postup výroby piva. Spilku jsme si mohli prohlédnout pouze přes skleněné dveře, neboť při kvašení piva vzniká nebezpečný kysličník uhličitý. Potom jsme si prohlédli síň slávy s množstvím různých ocenění, kterých se svijanskému pivovaru v historii dostalo. Zajímavou zastávkou byla chladící místnost, kde jsme se pro velký chlad (2 – 6 stupňů) nezdrželi dlouho, ale zato jsme dostali malou ochutnávku piva. Na dvoře nás velmi zaujala automatická linka na plnění soudků. Na závěr exkurze pivovaru jsme nemohli vynechat prodejnu se suvenýry. Každý si odnesl nějaký dárek dle svého vkusu. U mě vyhrálo tekuté mýdlo Svijany ve zlatavé barvě piva.

Naší poslední zastávkou byla místní restaurace, kde na nás čekal výborný oběd. Vybírali jsme ze tří jídel a kromě piva jsme si mohli dát také vynikající zázvorovou nebo malinovou limonádu. U oběda se všichni rozpovídali o právě proběhlých dovolených a měli jsme možnost seznámit se s novými členy pedagogického sboru. Výlet zaměstnanců školy se, ostatně jako každý rok, velice vydařil. Velké poděkování patří vedení školy za uspořádání, a zvláště paní sekretářce Lence Červené, která se ujala celé organizace exkurze. Doufejme tedy, že výlet přispěl k dobré náladě a nalil nám do žil tolik potřebný optimizmus a dostatek sil pro náročný školní rok, který máme všichni před sebou. Na fotografie se můžete podívat zde.

Článek a fotografie Olga Černohorská

e-rouška

12.10.2020 14:21

Omluva

28.8.2020 07:29

Z technických důvodů může být tel. číslo Školního poradenského pracoviště dočasně nedostupné. V případě potřeby kontaktujte kancelář ZŠ na telefonu 235 314 162. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení.

15.6.2020 08:53