Informace k přijímacímu řízení na SŠ na školní rok 2017/2018

22.11.2016 14:06 rubrika: Organizace šk. roku, ZŠJW doporučit, tisk

Před odevzdáním přihlášky – do 1. března

• Vybrat si školu a obor vzdělání, informovat se o školách na internetu nebo v přehledech škol – je možno zapůjčit u VP.
  • Navštívit dny otevřených dveří na jednotlivých školách.
  • Zjistit, jaké jsou podmínky pro přijetí do vybraného oboru - ředitel SŠ je musí zveřejnit do 31. ledna 2017, u škol s talentovými zkouškami do 31. října 2016.
  • Žáci obdrží 2 přihlášky s doplněným prospěchem spolu s pololetním vysvědčením dne 31. 1. 2017. Lze uplatnit např. dvě přihlášky na dvě různé SŠ nebo dvě přihlášky na dva různé obory vzdělání na jedné SŠ.
  • Vyplnit přihlášku – tiskopisy přihlášek jsou nové od letošního školního roku, uvádí se obě vybrané školy na obě přihlášky vždy ve stejném pořadí, které určuje výběr termínu jednotné přijímací zkoušky.
  • Vyplnit přihlášky a nechat si potvrdit na ZŠ , termín odevzdání přihlášky je nejpozději 17. 2. 2017– razítko a podpis ŘŠ zajišťuje výchovná poradkyně.
  • Odevzdat přihlášky přímo ředitelům SŠ do 1. března 2017. Na některé obory je potřeba lékařské potvrzení. Pokud má žák diagnostikovány poruchy učení a bude vyžadovat úlevy při přijímacích zkouškách či studiu na SŠ, musí tuto diagnózu doložit zprávou školského poradenského zařízení.
  • Vyzvednout si v ZŠ zápisový lístek – zákonným zástupcům bude vydán do 15. 3. 2017 proti podpisu a předložení občanského průkazu - termín vydání bude upřesněn.

Jednotná přijímací zkouška

• Je povinná pro všechny obory s maturitní zkouškou.
  • Na hodnocení žáka se podílí nejméně 60%, v případě Gymnázia se sportovní přípravou nejméně 40%.
  • Koná se formou písemného testu z oboru Český jazyk a literatura – délka 60 minut a Matematika a její aplikace – délka 70 minut.
  • Varianty testů jsou různé pro čtyřleté obory vzdělávání, pro šestiletá gymnázia a pro osmiletá gymnázia.
  • SŠ vypisuje pro 1. kolo dva termíny zkoušek. Testy jednotné zkoušky může konat uchazeč dvakrát, v 1. termínu ve škole, kterou má na přihlášce jako 1. škola a ve 2. termínu ve škole, kterou má uvedenou jako 2. škola. Do výsledku přijímacího řízení se bude zohledňovat lepší výsledek z prvního či druhého termínu.
  • Pozvánka na zkoušku by měla přijít nejpozději dva týdny před určeným termínem.
  • Pokud se žák nemůže z vážných důvodů na zkoušku dostavit, omluví se řediteli SŠ a zúčastní se zkoušky v náhradním termínu.
  • Střední škola může vedle jednotné zkoušky vypsat vlastní přijímací zkoušku.

Termíny konání jednotných zkoušek

• 1. termín – 12. dubna 2017 – pro čtyřleté obory vzdělávání

18. dubna 2017 – pro obory šestiletých a osmiletých                                              gymnázií

• 2. termín - 19. dubna 2017 – pro čtyřleté obory vzdělání

20. dubna 2017 – pro obory šestiletých a osmiletých                                              gymnázií

• Náhradní termíny jsou pro všechny obory společné

1. termín - 11. května 2017

2. termín - 12. května 2017

Podle výsledků dosažených jednotlivými uchazeči při přijímacím řízení stanoví ředitel školy jejich pořadí a zveřejní seznam přijatých uchazečů pod registračním číslem.

Rozhodnutí o přijetí/nepřijetí:

Ředitel SŠ zveřejní seznam přijatých uchazečů a rodičům nepřijatých uchazečů odešle rozhodnutí o nepřijetí

V případě přijetí:

• Do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí doručit řediteli SŠ zápisový lístek. Nebude-li v této lhůtě zápisový lístek doručen, je možné místo obsadit jiným uchazečem. Zápisový lístek je možné uplatnit jen jednou. To však neplatí v případě, že žák chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat na základě odvolání.

V případě nepřijetí:

• Do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí je možné podat k rukám ředitele SŠ odvolání proti rozhodnutí.
  • Zeptat se ředitele SŠ na uvolněná místa po uchazečích, kteří byli přijati, ale rozhodli se pro jinou školu (nedoručili zápisový lístek).
  • Nevyjde-li odolání, podívat se na volná místa ve 2. kole. Ve druhém, případně dalších kolech není počet přihlášek omezen.

Přijímání do oborů s talentovou zkouškou

• Talentové zkoušky probíhají v termínu 2. – 15. 1. 2017.
  • Pokud žák není přijat do oboru s talentovou zkouškou, podává přihlášky ke vzdělávání na SŠ.

Přijímání ke vzdělávání na konzervatoři

• Talentové zkoušky probíhají v termínu 15. – 31. 1. 2017.

Přijímání ke vzdělávání na víceletých gymnáziích

• Do 1. ročníku šestiletého gymnázia se přijímají žáci po ukončení 7. ročníku ZŠ.
  • Do 1. ročníku osmiletého gymnázia se přijímají žáci po ukončení 5. ročníku ZŠ.
  • Přijímací řízení probíhá stejně jako do 1. ročníků SŠ.

Užitečné adresy a odkazy

www.msmt.cz/vzdelavani/nove-formulare-prihlasek-vzory